Hakkımda

2013 yılıydı. Kendime bir hediye verme arzusuyla kişisel blog açtım ve ‘Hakkımda’ sayfasını karalayarak işe başladım. O gün yazdığım ilk cümleleri anılara duyduğum saygıyla sakladım bunca zaman, hiç değiştirmedim:

Özlemim. Babasının biricik incisiyim. Annesinin inatçı keçisiyim. Kardeşi için “abla yaa”yım. Öğrencilerinin Miss Soydan’ıyım. Kırk yaşında bir gencim her sene yeni icatlar çıkaran. Ömrünü denizlerde sürmek isteyip Ankara’nın bozkırında kalakalmış olanlardanım. Öğretmenim her şeyden önce… Gelecek nesilleri yetiştirmede pay sahibi olabilmek için elimden geleni yapmada kararlıyım. Naçizane…

Peki hiç mi bir şey değişmedi beş yılda? Değişti tabii. ‘Özlem’ olduğum dışında hemen hemen her şey (özlemimin arttığını saymazsak).

Antalya’dan sevgiler…

Şubat 2018

 

Twitter: @OzlemSoydan4

Instagram: Captain Ziggy

Facebook: Özlem Soydan

29 thoughts on “Hakkımda”

 1. Bir öğretmenden önce bir yazarsınız bence. ( umarım kafiyeli yapabilmişimdir sizin gibi) Çok güzel yzmışsınız. Anneme gösterdim çok beğendi. İlk paragrafın 2. Cümlesine çok güldük.

  • Selin beni ne kadar mutlu ettiğini tahmin bile edemezsin. Artık yetişkinlerin hiçbir şey okumadığı ve sadece “çocuğum hiç kitap okumuyor” diye dert yandığı bir toplumda yetişkinler için yazılmış öykü ve denemeleri bile okuyup büyüklerinden çok daha güzel yorumlar yazarak örnek olduğuna inanıyorum. Hem de kısa zamanda kaç tanesini okumuşsun. Teşekkür ederim. Beğenmene de çok sevindim, annene okutmana da. Okuyan insanların bakışları bile bir farklı olur zaten. İki anlamda da… Bana destek verdiğin için sağol. Öğretmenlik öyle bir meslek ki sizden duyduğumuz bir güzel sözle sağlam basıyoruz yere ve hayata. En az bana yaşattığın duygular kadar güzel bir hayat sürmeni dilerim canım.

   • şenol said:

    Sayın Özlem Hanım yazılarınızı beğenerek ve içtenlikle samimi olarak yazdığınız duygu ve düşüncelerinizi anlatan anılarınızı beğenerek okuyorum.Ben de yazmayı beceremeyen fakat en ince ayrıntısına kadar okumayı seven biri olarak yazılarınızı su gibi içerek okuyorum.Fakat özlem hanım gittiğiniz yerlerin gezilecek yerlerını önceden araştırıp tam geziyosunuz. Bu kadar teferruatlı nasıl yazıyosunuz. Kayseriden selam ve saygılarımı sunarım. Şenol Toker.

 2. Teşekkür ederim Miss Soydan

 3. Öğretmenim çok güzel bir site

 4. Ne yazık kı bu sene bilkent te degilim ama hala hikayelerinizi okuyorum zevk alarak sizi seviyorum. Selin (4-a

 5. Uncle Spike said:

  Me again… So Özlem, I guess you have just become one of The Spikey’s, that small clan of folk known to be followers of Uncle Spike 🙂

  Thank you… I really appreciate that as I for one, know how many interesting and entertaining blogs are out there.

  My aim is to deliver an eclectic offering of posts, from my ‘point n shoot’ attempts at photography, to the sharing of my travel adventures since the 70′s, as well as day to day happenings on the farm. Oh, plus a few observations on life as I see it. Of course, if you have any suggestions for me, I’d love to hear from you, serious.

  In return, I promise not to be overbearing with perhaps 2-3 posts a day tops. But if you are at a loose end one day, maybe you’ll enjoy trawling through some of my older stuff too. I have added plenty of categories to help in said digging process.

  Thanks again for your vote of confidence, and hope you have a great day…

  UNCLE SPIKE

 6. Müge Olğun said:

  Zaman geçsin diye bekle,zamanı gelsin diye bekle..
  Anlatmak için bekle,anlaşılmak için bekle..
  Bulmak için bekle, bulunmak için bekle, buluşmak için bekle..
  Başlasın diye bekle, bitsin bekle..
  Sabahı bekle, geceyi bekle, baharı bekle..
  Yazı bekle, yarını bekle, yeni yılı bekle..
  Daha iyisini bekle, daha iyisi için bekle..
  Sabırdan bekle, çaresizlikten bekle, panikle bekle, vazgeçerken bekle..
  Plan yap bekle, hayal kur bekle..
  Değişsin diye bekle, dönüşsün diye bekle..
  Bir bekle, iki bekle..
  Hayat geçsin önünden geçip gitsin, sen bekle…

  Cesaret edip beklemeden yoluna devam ettiğin için pırpır kelebek, seni kutluyorum.. Hayat sana en güzel armağan olsun.. Bizler bir avuç kelebekler , denize kıyısı olan kelebeklerin arasında, anlamlı günlere..

 7. Harun reşit erdoğan said:

  Özlem hanım, öncelikle bir öğretmen olduğunuz için yürekten kutluyorum. Ve tüm öğretmenler gününüz kutlu olsun diyorum. Hayatımda hiç kitap okumadım dersem yalan olmaz. Fakat merakımdan olsa gerek, internette bulunan sizin yazıtlarınız kadar keyif ve bilgi alamasamda, tüm gezi ile ilgili yazıları takip etmeye çalışıyorum. Fethiye hakkındaki yazınızdan sonra hemen bu akşam inşallah yola koyulup, minik bir kaçamak yapmayı planladım. Emekleriniz ve kattığınız değerli paylaşımlar için, Teşekkürlerimi sunuyorum bundan sonra takipçinizim. Sevgiyle kalın 🙂

  • Çok çok teşekkür ederim Harun Bey. Yazılarımın hayatınıza ufak da olsa bir renk kattığını bilmek benim için değerli bir dönüt. Ufacık yüreklerden çıkan “sizi seviyorum öğretmenim” sözü nasıl öğretmenliğin yükünü hafifletiyorsa yazınızı okuyan bir kişiden duyduğunuz iki güzel laf da yazmayı daha anlamlı kılıyor ve o yolda devam etmeniz gerektiğini hissettiriyor.

   Umarım Fethiye’yi beğenmişsinizdir.

 8. Ankara’ nın boz kırı deyince, Yazdığım bir şiir geldi evvelce, paylaşayım dedim müsadenizle, iyi ve şiirli günler olsun herkese…

  Zemheri sardı her yanı,
  Kuru soğuk, üşüyoruz,
  Bozkırın ortasında,
  Deniz düşü kuruyoruz,

  Bir deniz ülkesinde,
  Olmak vardı şimdi,
  Mümkünse, birde,
  İlkbaharın ılık nefesi,

  Ilıman yağmurlar yağsa,
  İnce, narin, çisil, çisil
  Kurumuş toprağı, ıslatsa,

  Islanan, toprak kokusuyla,
  Sarmaş, dolaş, sevişse,
  Denizin iyot kokusu,
  Hiç kısıtlanmadan, özgürce,

  Uçsuz bucaksız denize,
  Yağmur damlalarının düşüşünü,
  Seyretsek, sessizce,

  Ve yaşayıp gitsek,
  O deniz ülkesinde,
  Ilık-nemli, mutlu, mesut,
  Mevsim bahar,
  Gönlümüzde martılar,
  Uçup, dursa kanat, kanat
  Ankara’nın, kuru ayaz,
  Zemherisine inat…
  Mustafa Murat Güngör
  23.01.2014

  • Paylaşımınız için çok teşekkürler.. O düşü kura kura Antalya’ya taşındım ben, darısı tüm düşdaşlara 🙂

   • Sizin adınıza sevindim, kurtulmuşsunuz bozkırın soğuğundan, tozundan ne mutlu. Dediğiniz gibi, inşallah darısı bizim gibi, sabahları uyandığında gözlerini maviliklere açmanın, kendini serin mavi suların koynuna bırakmanın, denizin, insana yaşattığı özgürlük ve huzurun hayalini kuranların başına olsun…

 9. sıla 4b said:

  hocam busiteyi nasıl buldum biliyormusunuz soydan yazdım ve çıktı nerelerdesiniz sizi çok özledikkkkkkk

 10. Özlem Kuzucu said:

  Murtaza adlı eserle ilgili yazınızı okumak istiyorum ancak korumalı, şifre istiyor.

 11. Also You are one of the most precious and important women in our beautiful country. I love reading and following your posts. Thank you, Blessing and Happiness, Love, nia

  • Oh thank you Nia… Wonderful words to hear on a Sunday morning! I felt flattered 🙂 I enjoy visiting your blog too. So colourful and it makes you feel full of energy.

 12. Good fortune in shaping the future through your students.

 13. Sadece hakkımda yazınızı okuyarak, hocam olmanızı istedim resmen. Sizinle karşılıklı oturup edebiyat sohbeti etmek ne kadar harika olurdu. 🙂

  • Çok teşekkür ederim Zerrin Hanım. Onur duydum. Ben de sizin gibi bir öğrencim olsun isterdim elbet. Böyle bir arkadaşım olsun da isterdim tabii. Gerek sizin blogunuzda gerekse benimkinde yaptığımız ufak yazışmalar bile bu kadar keyifliyken..

 14. Özlem Hanım,

  İbradı,Ormana konulu yazınızda kaynakça olarak şahsımın derlediği görsellere yer verdiğiniz ve kaynakçada belirttiğiniz için teşekkür ederim.

  Kapımız sizlere her zaman açıktır.
  Esenlikler dilerim.
  Selamlar…

  Fatih GERÇEK
  İbradı Belediye Başkan A.Adayı

  • Merhaba Fatih Bey,

   Blogunuzdan da yararlanarak derlediğim yazımı ziyaretiniz beni çok mutlu etti. Teşekkür ederim. İbradı’yı çok çok beğenerek gezdik ve fotoğraflamaya doyamadık. Yazıdaki görseller ben ve eşim tarafından çekilen fotoğraflardan oluşmaktadır, ama o kadar özel bir bölge hakkında doğru bilgi verebilmeyi önemsediğim için metnin içeriği anlamında sizin yazılarınızdan ve diğer sitelerden edindiğim bilgiyi derledim. İstedim ki, oraları ziyaret etmek isteyen başka insanlar sizin yazılarınızı da okuyarak daha fazla bilgiye erişsin. Büyük emekle hazırlanmış faydalı blogunuz için bana da bir teşekkür etme şansı veren yüreklendirici yorumunuza bir kez daha teşekkür ederim. İnsanların internette gördüğü her şeyi rahatlıkla kendilerine mâl edebileceğini düşündüğü bu zamanda ben hâlâ kaynakça göstermenin önemini vurguluyorum elimden geldiğince. Takdir edilmek çok güzel. Sağ olun.

   İbradı’ya doyamadık ve en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek için can atıyoruz.

   Bu vesileyle başkan adaylığınızı da kutlamak isterim. Önceki blogunuzdan da görülüyor ki İbradı için zaten çok şeyler yapmaktasınız.

   Selamlar, saygılar…

 15. Ersin said:

  merhabalar Özlem hanım. samimi ve tatlı diliniz için size teşekkür etmek istedim. kaleminize sağlık:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s