Etiketler

, ,

Günaydın! İyi Pazarlar! Öncelikle, aylardır yazamadığım için özür dilerim. Yıllardır takipleştiğimiz çok kıymetli blog arkadaşlarım zor zamanlardan geçtiğimi biliyor zaten. Çok çok ilginç bir yıldı 2022… Çooook… Ama bu başka bir yazının (yazıların) konusu olsun. Ne işi var gezi yazısında? Sadece, yeniden okula dönüp son sürat çalışmaya başladığım için buralara gelemediğimi söyleyeyim şimdilik. O da bir başka yazının konusu olsun hatta. Hiç Türkçe konuşmamamızın ya da aylardır hasta olmamın konuyla ilgisi var mı, onu bile bilemeyecek kadar kafam karışık. Nasıl bir gezi yazısı başlangıcıdır bu?!

BAŞLASIN!

Efendim, 25 Ocak 2023 Çarşamba sabahı Lübnan’a uçuyoruz… Neden? Neden Lübnan? Neden olmasın? Bir Ece Temelkuran gerçeği var örneğin. Beyrut’ta geçen bir sürü güzel film, bir öbek nefis kitap var.

Yıllaaaar yıllar öncesinden beri denenen bir macera bu. Daha Ankara’da yaşarken bir gemi yolculuğu ayarlamıştık. Belli limanlara uğrayarak seyahat edecektik. Heyecana bak! Görüşmeleri yapıldı, kamara seçildi… Ertesi gün parayı ödemeye gideceğiz sadece. Bombalar patladı Beyrut’ta. Plan düştü. Yüzlerce, binlerce insancığın yaşama dair planları düştü. Beyrut adlı güzelin güneşle ilişkisi, bir kez daha gün görmeyecek şekilde kesildi… Yaşamlar karardı… Biz sadece planımızdan olduk. Ya da ucundan döndük de diyebiliriz. Bir başka sene, komşu ülkeye arabayla geçmeye çalışırken benim çok kötü hastalanıp bir gece bu tarafta bir köyde yatmam ve o gün komşuda savaş patlaması gibi…

Nasıl gezi yazısı bu!!

Neden Lübnan? Hem bir sürü sebebi var hem de hiç yok…

Bir akşam, iş çıkışı gittiğimiz kick boks antrenmanı sonrası, Falezlerde durmuş sohbet ediyorduk eşimle. Ne kadar içimin sıkıldığını, bir türlü rahatlamadığımı anlatıyordum yine 165. kez ve hem de boksa rağmen. Gezegenlerin halleri de diyebiliriz ama çözmemiz lazım. O gece atıldı “bir yerlere gidelim” fikri ama har har har çalışmaktan ya da her nedense, unuttuk organize olmayı. Yine bir akşam aynı yerde otururken ve karanlığımın düzeyi tavan yapmışken eşim telefona sarıldı bir yer bulabilmek için. Yarım saat sonra “Benimle Beyrut’a gelir misin” dedi. EN SEVDİĞİM SORU!

NEDEN BEYRUT?

1. Lübnan vize istemiyor. Başka belge de istemiyor.

2. Görmeyi bir asırdır istediğimiz ve görülmesi gerektiğine inandığımız, bizim coğrafyadan olan, birbirimizi eksisiyle ve de artısıyla anlayabileceğimiz bir toplumu barındıran, son yıllarda ülkemde artan yabancı popülasyonundan duyduğum rahatsızlığı pek de besleyecekmiş gibi durmayan bir ülke.

3. Antalya’dan direkt uçuş var! İstanbul’a gitmeye çalışarak en az iki gün (ve lüzumsuz para) tüketmemiz gerekmiyor. Fiyatı da birçok destinasyona nazaran oldukça uygun.

4. Yemekleri, güzelliği, yazarları, tarihi, kültürü, …

NE BİLİYORUZ?  

Hiçbir şey. Ama gerçeklere yıllardır alışık olduğumuz için, çok acele etmemiz gerektiğini de biliyoruz. Dolayısıyla, kaçırmadan aldık biletleri. Yıllar önce yapmış olduğumuz araştırmanın a’sı yok kafamızda. Ülkeye dair hiçbir şey bilmiyoruz. Geçen sene oradaki Hristiyan grupla organize olarak ilaç yardımı götürmüş Amerikalı arkadaşlarımızın anlattıklarının da bize bir faydası yok. Sıfırdan başlayacağız. “Dönem bir bitsin, yaparız” dedik, bıraktık. Bugün, yani gitmeden üç gün önce başlayabildik incelemeye ve notlar almaya.

UÇUŞ

Uçak firmamız, biletleri aldıktan birkaç gün sonra uçuş saatlerini değiştirdi. Sabahın körü olarak (beş!) değişti o güzel saatler. Ama başka seçenek yok. Ya uçarsın ya kaçarsın.

KALACAK YER

Otel seçeneklerinin oldukça pahalı olduğunu söyledi eşim. Yine Air B’nb bakıyoruz. Ama şunu öğrendik: Ülkede elektrik olmadığı için bazı yerlere günde sadece 3-4 saat elektrik veriliyor ve kalacak yer bulurken günde kaç saat elektrik olduğuna da bakıyorsunuz. Jeneratör olan mekanlar günde 23 saat elektriğin olduğunu ekliyor reklamına mesela.

PARA

Yanınızda nakit dolarla ya da euro ile gitmeniz ve bunu merkezdeki döviz bürolarında bozdurmanız öneriliyor. Para bozdurma konusunda sıkıntılar varmış. Normalde üç dolarlık bir içeceği, kredi kartıyla ödemeyi seçersen 83 Dolara alabileceğin söyleniyor. Hükümetin aldığı oranlar piyasadakinden farklı olduğundanmış bu durum. Hayırlısı…

BUGÜNLÜK SON SÖZLER

Farklı bir heyecan duyunca bu kez de böyle yazayım yazımı dedim ve hemen başladım notlarımı buraya almaya. En son Arnavutluk gezime dair dünya kadar notum olmasına rağmen hiçbir zaman yazacak fırsat bulamadığım için, bir türlü yayınlayamadığıma hala üzülüyorum nitekim. En azından bir not düşmüş olayım ve hem bu vesileyle sizlerle selamlaşayım istedim. Güzel dileklerinizi yollamayı unutmayın… Sizleri çok özledim.

Reklam