Etiketler

Önceki yıllarda, ‘Öğrenince Mutluyum’u bıraktığım bir ara, her gün yeni bir şey deneme projemi hayata geçirmiştim de çevrem pek hoşlanmamıştı bu işten 😀 Sanırım bunu kendim için bir kez daha uygulamaya sokmanın zamanı geldi. Kendime meydan okuyorum. Daha önce hiç yapmadığım, yapmayı bile düşünmediğim ya da “asla yapmam” dediğim ne varsa deneyip sonuçları değerlendireceğim. Şu ara ruhuma bunun lazım geldiğini hissedebiliyorum.

Bir an düşününce insanın aklına bir şey gelmiyor. Ben de önce bir Internet taraması yaparak farklı kaynaklardan bulduğum fikirleri derleyip basitleştirdim. Bazılarıyla biraz kendimce oynadım. 30 maddelik bir liste oluştu:

Yürüyüşünü her gün farklı bir yoldan yap. Bir ay bu karara bağlı kal.

Korktuğun bir şeyi bul ve bir hafta boyunca düzenli olarak yap.

Bir ay boyunca, her şikayet ettiğinde kumbaraya beş lira at. Sonra o parayla ihtiyaç sahibi birisine giyecek alabilirsin.

Yeni bir dil öğren.

İyi yapmak istediğin bir hobi için ders al.

Gerçekçi bir bütçe yaparak harcamalarına nasıl kısıtlama getirebileceğini tespit et ki yatırım yapabilesin.

Üç ay boyunca her hafta sonu yeni bir yere seyahat et ya da yeni bir mekan dene. Tek şart, oraya ilk kez gitmiş olman.

Günde en az dokuz dakikanı fizik egzersize ayır. Koşamıyorsan bile evde çılgınca dans etmek olabilir bu.

Seyahat et ve yeni insanlar tanımaya izin ver. Seyahatten kastımız müze, antik kent gibi şehir içi ufak geziler de olabilir. Gittiğin yerlerdeki görevlilerle de sohbet et.

Her gün yeni birisiyle konuşmuş olmadan günü bitirme.

Bir hafta boyunca sana söylenen her şeye “tamam” cevabını ver ve istedikleri gibi yap. Sorulara “evet” diye yanıt ver.

Ayda bir kez kariyerinle ilgili bir seminere katıl. Sadece dersi dinlemekle kalma. Sorular da sor ve katılımcılarla ve konuşmacılarla bağlantı kurmanın yolunu ayarla.

Arkadaşlarınla birbirinize ‘challenge’ yaratın. Yani siz onu zorlayacak bir şeyler söyleyin. O da size. Bizi en iyi dostlar tanır.

Arkadaşlarla bir oyun oynayın: Aşırı düşük bir bütçe belirleyin ve o meblağı geçmeden lezzetli yemek pişirmeye çalışın. Bunu sırayla yapın ama, hep aynı evde değil. Ya da şöyle bir şey yapın: Herkes yanında bir çeşit yiyecek getirsin. Öncesinde kimse kimseye ne getireceğini söylemesin. Elinizdeki bütün ‘sır’ malzemeyi kullanarak lezzetli bir yemek pişirmeye çalışın.

Daha önce hiç yemediğin bir şey ye.

30 gün boyunca çiğ besinlerle beslen.

Her gün bulmaca çöz (Uyarlama: Her gün bulmaca hazırlamaya ne dersiniz?)

Her gün yeni bir resim çiz.

Her gün birisine bir şey öğret.

Her gün yeni bir şey pişir.

Kahkaha günlüğü tutarak her gün seni çok güldüren bir şeyi yaz.

Mektup yaz.

Her gün sevdiğinin hoşuna giden bir yönünü not al ve 30 gün sonunda listeyi kendisine ver.

Dans öğren. Ya da bir müzik aleti çalmayı öğren.

Her zaman başarmayı çok istediğin bir hedef hakkında her gün düşüncelerini ve bunu nasıl başaracağını yaz.

Kart numarası, sihirbazlık gösterisi ya da herhangi bir performans öğren.

Video seyrederek öğrendiğin dekorasyon tekniklerini evde uygula.

Her gün yeni bir kelime öğren.

Kullanmadığın eşyaları sat.

Evde akşam yemeği ver.

Sevdiğiniz bir şeyi 30 gün boyunca yapmamayı da seçebilirsiniz. Televizyon seyretmemek, sosyal medyayı kullanmamak, şekersiz beslenme gibi. Hatta kendinizi zorlayarak her gün bir bölüm yazmak suretiyle bir roman bile çıkarabilirsiniz.

Listelerde gördüklerimden bazıları da “her gün yeni bir şey öğren” ya da “her gün başka insanlara kompliman yap” gibi sıradan şeyler. Ben zaten iletişim içine girdiğim kişilere güzel sözler söylemeyi, iyi yaptıklarını düşündüğüm konuları belirtmeyi kompliman olarak değil olması gereken bir durum olarak görüyorum. Dolayısıyla bu tür maddelere burada hiç değinmedim bile.

Yazanların çoğunu deneyeceğimden emin olabilirsiniz. Ama şu ara sezdiğim kadarıyla benim daha fazlasına ihtiyacım var. Yani benim derhal kendi listemi oluşturmam gerek. Şu an ilk aklıma gelen “Her gün Falezlerde en az 30 dakika oturup kitap oku (hatta çayını götür)” oldu. Neden yapmıyordum? Bu keyfi paylaşacak birilerini diliyordu gönlüm. Şimdi yapacağım. Bu sürecin aşamalarını diğer blogumdan günlük paylaşarak size rapor vermekle de zorlayabilirim kendimi! İşte size ikinci madde.

Lütfen siz de bana yardımcı olun ve fikir üretmeme katkıda bulunun. Ne yapayım? Neyle zorlayayım kendimi? Ya da sizin var mı bir listeniz?