Etiketler

, ,

Kotor’dan 11-12 kilometre. Otobüs terminalinden Risan’a kalkan araçlarla gidiliyor 2,50 Euroya. Ancak yoldan da binen oluyor. Hatta dönüşte daha belediye otobüsü tadında, ayakta yolcularla filan geldik. Neyse ki polis görünce “çökün” demedi şoför. Bu aracın öğrenci de taşıdığını, terminale girmediğini ve daha az ücret aldığını da göz önünde bulundurarak gerçekten belediye minibüsü olduğunu söyleyebiliriz.

 

Gelelim Perast’a. Perast, minicik, tarih kokulu, kartpostal tadında bir yer. Bir ileri bir geri sokaklarında dolaşarak, merdivenleri çıkıp inerek, binalara asılmış bilgi yazılarını okuyarak (isim, işlev, yüzyıl) çabucak tamamlayabiliyorsunuz. Ayrıca bir müzesi var ama kapalıydı, açıksa onu gezebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ama karşısındaki iki masalsı adayı izleyerek yerli halkla pelinkovac içip kış güneşini içinize sindirerek zamanı yavaşlatabilirsiniz.

Bu iki adaya tekneyle gidilebiliyor, birisine çıkılabiliyor ama diğeri yani 1100’lerden kalma Manastır barındıran George’a tekneden bakabiliyorsunuz sadece.

Zaten bence karşıdan daha güzel görünüyorlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The island of Saint George (Ostrvo Sveti Đorđe) denen doğal ada ve Our Lady of the Rocks (Gospa od Škrpjela) ismindeki çakma adayı ertesi gün Tivat gezisi dönüşünde suyun karşısından da görme şerefine ermek ayrıca heyecan vericiydi. Arkasında 17.yüzyıl güzeli Perast’la daha bir albenili görünüyorlardı.

Perast’ın en sevdiğim yanı meydandaki St Nicholas Kilisesi (Crkva sv. Nikole) önüne dikili üç büstten birinin önemli bir denizciye, diğerlerininse eğitimci ve ressam iki tarihi Perast karakterine ait oluşuydu. Siyasi liderleri, devlet adamları, savaşçıları gibi sanatçılarını, aydınlarını da onurlandıran halkları ayrı bir seviyorum (önemli devlet adamları ile Amalia Rodrigues’in naaşını aynı binada barındıran Portekiz gibi). Hele ki eğitimcilerini…

Bu arada, Perast ve ada turunu Kotor’dan kalkan teknelerle yapmak da olasıymış turistik sezonda 15 Euroya.

Küçük bir not daha: Risan otobüsleri ana yolda bırakıyor. Özellikle kış boşluğunda gittiyseniz nereye gideceğinizi algılayamayabiliyorsunuz. Karşıya geçip ilk gördüğünüz merdivenleri sonuna kadar inin. Her zamanki gibi denize doğru…