Etiketler

, ,

Yazdıklarımı okumayı seven dostlardan zaman zaman sipariş almak oldukça gurur verici. Ama o gururu hak edebilmek için elimden geldiğince istedikleri konulara da değinebilmeliyim. İşte onlardan birine yer vermenin tam zamanı. Hatta biraz daha oyalanırsam zamanı geçmiş olacak. Çünkü kimi kaynak 20 Ocak-18 Şubat arasını gösterirken kimisi de 22 Ocak-19 Şubat aralığına işaret ediyor. Kova burcundan bahsediyorum tabii ki. Ve geçen sene Yaylar hakkında yazdığım yazıyı çok sevip Kova için de böyle bir derleme görmeyi dilediğini söyleyen blog arkadaşımdan. Doğum günün kutlu olsun. Sana ve yıllardır dostluğun en özgürce sadığını yaşatmış tüm değerli Kova dostlarıma armağanım olsun. Varlığınız beni hep daha ileri taşıdı. Rahat yuvamdan çıkmaya zorlayan sorularla dolu sohbetleriniz karakterime yansıdı. Kolay kolay kimseyi sokmadığınız alanınıza samimiyetle beni oturtmanız gururlandırdı. Heyecanla fikirlerimi dinleyen derin gözleriniz ve dürüst sözleriniz ömrüme değer kattı. Armağanımı kabul edin lütfen Uranüs’ün abartılı duygulardan çok hoşlanmayan bilimsel çocukları. Uzmanı olduğum bir konu olmadığı için yanlışım olabilir. Anlayışlı ve hoşgörülü karakterinize sığınıyorum.

Gerek samimi dostlarıma gerekse ünlü kovalara baktığım zaman gördüğüm en belirgin özellikleri idealist oluşları gibi geliyor bana. Yaşamlarının en büyük amacı kendi ideallerini gerçekleştirmek. Bu uğurda her şeyi göze alabilirler. Hiç kimse, hiçbir görüş, hiçbir baskı ve hiçbir aşk onları yolundan alıkoyamaz. Sevgi dolu, yardımsever ve arkadaş canlısı olmasına rağmen hedeflerine ulaşabilmesi özgürlüğünü gerekli kılar. Özgürlüğü için her şeyden olduğu gibi ilişkilerinden de kolaylıkla sıyrılabilir. Doğru bildiği ülkünün peşinden ayrılmaz. Fikrini sonuna kadar savunur ve eyleme dönüştürmek ister. Yapamazsa içine kapanır, ama genellikle yapar, çünkü bu uğurda savaşır ve şartlar öyle gerektiriyorsa canını bile verir. Kendi doğrularıyla yaşayan, asi ve uyumsuz bir serseri gibi görünse de aslında savunduğu doğruların insanlığı kurtarma adına edindiği görüş ve sezgiler olduğunu anlayabilirsek ne kadar duyarlı olduklarını da görebiliriz. Tamam, tabii ki aralarından serseriler de çıkmıştır, ama genelde bir kovanın asıl istediği, herkesin aynı imkanlara sahip olduğu, dostane bir dünyadır. Haksızlığa dayanamaz.

Genelgeçer yargılara takılmaz. Gelenekleri yıkmak, hantal fikirlerden arınmak ister ve tüm insanlık için çalışıp eskinin yerine yenisini koyar. İnsanlık tarihini değiştirmiş bunca Kova olması tesadüf değildir: Köleliği bitiren Amerika Başkanı Abraham Lincoln, öldürülen İsveç eski Başbakanı sosyal demokrat siyasetçi Olof Palme, Komünist Romanya Lideri Nicolae Ceaușescu, Gorbaçov’un yakın çalışma arkadaşı, ‘Glasnost-Perestroyka’ politikalarının etkin savunucularından olan ve iki kez suikast girişiminden kurtulan komünist partili Eduard Shevardnadze. Bir başka komünist partili Kova burcu lider İslam Karimov da Özbekistan’ın bağımsızlığını ilan eden kişi ve ülkenin ilk Devlet Başkanı. Ayrıca Sarkozy, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il, Boris Yeltsin, Ronald Reagan ve şimdiki Ürdün Kralı II.Abdullah da bu burçtan, bu dünyaya yakın bir isim Eva Braun da, Monako’nun güzel prensesleri Stéphanie ve Caroline de.

Sizden hesap sormaz Kova. Kendisine ‘hayır’ denmesini de algılayamaz. Yapmak istiyorsa yapar. Dahiyane zekasını, gerçekçi bakış açısı kadar engin hayal dünyasını, güçlü sezgilerini, enerjisini, araştırmacı şapkasını ve sonsuz bilgi edinme-keşfetme tutkusunu önüne katarak istediklerine erecek yolu bulur.

Genelde fikirleri çok sonra anlaşılan, bu haliyle de gelecekte yaşıyormuş hissi uyandıran Kovalar teknolojiye de çok ilgilidir ve gelişmeleri yakından izler. Bugün bilgisayar dünyasında sivrilmiş birçok genç insanın Kova burcu ünlüleri arasında yer almasını yadırgamamak gerek. 11 yaşındaki vlogger Annie gibi minicik Kovacıklar yeni platformların aranan yıldızları olmuş: YouTube Star, Instagram Star, Vlogger, Online Mağazacı. Geçmişte bu meslekler olmasa da Kovanın elektroniğe ve gördüğü şeyin işleyişini kavrayıncaya kadar kurcalamaya sevdası hep var olagelmiş. Atarinin kurucusu da, bilgisayar faresinin mucidi de, ünlü hacker Kim Dotcom da Kova.

Microsoft’un kurucularından milyarder Paul Allen, Uranüs’ün çocuklarının sadece teknolojiye değil birçok alana ilgi gösterdiğinin kanıtlarından. IQ’su en yüksek insanlardan. Daha yedi yaşındayken makinelerin işleyişini anlayabilmek için bir sürü kitap deviren Allen, okulu terk edip hayallerinin peşine düşmüş bir kişilik. Mesleğinin dışında havacılığa ilgi duyuyor. Sadece geleceğin hava araçları değil II.Dünya Savaşında kullanılan uçakların korunması gibi tarih bilincini gösteren işlerle de ilgileniyor. Sahip olduğu sinema, yatları, helikopterleri, denizaltısı, malikaneleri ve daha neleri birçok züğürdün çenesini yormakta. Allen’ın ayrıca kendisine ait spor takımları var, ki birisi NBA’de. Bir müzik grubunun elektro gitaristi olarak albüm çıkarttığı gibi, insan beyni üzerine araştırmalar yapan bir enstitüsü de var. Beyin devreden çıkınca insan denen canlının tamamen bir hiç olduğunu fark ettiği için bu konuya ilgiliymiş. Dünya kadar insana yardımda bulunmuş kendi adına bir vakfı var. Çeşitli patentin sahibi olan Allen servetini bilimsel çalışmalara ve hayır işlerine bırakacakmış. Zaten ömrünce bekar yaşamış (kağıt poşeti icat eden Kova kadını Margaret Knight gibi). Anılarına yer verdiği “Idea Man” adındaki kitap tabii ki çok satanlar listesine girmiş. Daha ne lazım her şeyi denemesi gerektiğini düşünen, entel ama eğlenceli bir Kova olduğuna inanmamız için?

Kazanç elde etmek için epey efor sarf eden Kovalar parayı özgür kıldığı için sever. Zaten zekaları ve mantıklı atılmış sağlam adımları sebebiyle iş dünyasında her zaman başarılı olurlar. Kendi işinin başına geçerse tabii ki daha iyi ilerler. Rutinden hiç haz etmeyen, değişimi, hareketi, heyecanı, gelişimi seven yenilikçi ve maceraperest Kovalar arasından bolca girişimci çıkar. Ve tabii ki parmakla gösterilen zenginler: Dünyanın en varlıklı kişilerinden Bloomberg, Meksikalı Carlos Slim, Mısırlı Mohamed Al-Fayed, Avustralyalı Gina Rinehart, okulunu bitirmemiş çokça Kovadan biri olan Samsung’un kurucusu Lee Byung-chul, Dragons’ Den programındaki hanımefendi Deborah Meaden, Paris Hilton, doksan yaşında ölmeden kısa süre önce ünlü Playboy yıldızı Anna Nicole Smith ile evlenmiş iş adamı Marshall…

Tabii öte yandan, paraya ulaşamasa da tam bir özgürlük savaşçısı olarak sürdürülmüş nice Kova yaşamı var. Bir Rosa Parks var örneğin. 1955’te otobüste oturduğu yeri beyaz adama vermeyi reddedip tutuklanan ama otobüslerde renge göre koltuk uygulaması iptalinin önünü de açmış olan siyah öfke.

Değerli yazarlar var sonra bu dâhi kural çiğneyiciler arasında. Pulitzer ödüllü aktivist yazar Alice Walker, Virginia Woolf, Kazancakis, Çehov, Stendhal, Bertolt Brecht, yazarlığı kadar gezginliğiyle de ünlü ‘Bilimkurgunun Babası’ ve henüz icat edilmemiş buluşların esin perisi Jules Verne, James Joyce, Lord Byron, Charles Dickens, bir başka Pulitzerli ve Nobelli yazar, Birleşik Devletler Başkanlığı Özgürlük Madalyası ile onurlandırılmış Toni Morrison, Paul Auster, John Grisham, Judy Blume’un yanı sıra Ütopik bir dünyanın yazarı, filozof, hukukçu, devlet adamı, VIII.Henry’nin danışmanı ve Rönesans hümanisti Thomas More da Kova burcu. Anne Boleyn ile evlenebilmek uğruna ülkeyi Katolik dünyasından ayıran krala az bir kıllanan More, yeni dinleri protestanlık karşıtı kitaplarıyla kralcığı gerince başlayan bir dizi olay sonucu idam edilmiş. VIII.Henry’nin kızı Mary ise (ki Bloody Mary olarak bilinir) annesine ve kendisine yapılan haksızlıkları da, yürekten bağlı olduğu Katolisizmi de bir kenara bırakamamış olacak ki tahta geldiğinde yüzlerce Protestanı canlı canlı yaktırarak ülkesini temizlemiş. Evet, Mary de Kova.

Amerika’nın ünlü talk showcuları Ellen DeGeneres ve Oprah Winfrey Kova burcu. İsmail Cem, Onat Kutlar, Metin Üstündağ, Tuncel Kurtiz de öyle.

Bildiğini ve fikrini aktarmayı çok seven bir burç olduğunun bir başka kanıtı da Galileo Galilei. Edison, Darwin, Mendeleev, pilin mucidi Volta ve aspirinin babası Felix Hoffmann da burcun karışık konuları çözümlemeyi seven ve pozitif bilimlere inanan yanına işaret.

Dick Cheney de bir başka Kova. Hani şu Yale’e burs kazandığı halde okula uyum sağlayamadığı için başarısız olmuş, yani kısaca Yale’den atılmış olan Dick. Gençliğinde Vietnam savaşına katılmamak için uğraşmış olanı. 11 Eylül saldırılarında Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Cheney bir röportajında şöyle demiş: “Daha fazla Müslüman istemiyoruz diyebileceğimiz ve bir şekilde bütün bir dini yasaklayabileceğimiz düşüncesi, inandığımız ve savunduğumuz her şeye zıt düşer. Demem o ki inanç özgürlüğü, tarihimizin ve geçmişimizin çok önemli bir parçası olmuştur şimdiye kadar.”

Hakkında en çok eser verilmiş kişilerden olan ve ABD’nin dört kez seçilmiş tek başkanı olma özelliğine sahip Franklin D. Roosevelt de herhalde kova burcunun en sağlam temsilcilerinden birisidir. Rivayet odur ki çocukken sohbet ettiği Amerika Başkanı kendisinden bir dilekte bulunmuş: asla başkan olmaması. Yapma dediler diye yapmış olabilir mi acaba? Daha küçücükken Almanlara kızıyormuş ‘kendilerinin herkesten daha iyi olduğunu iddia edip duruyorlar’ diye. 14’üne kadar evde eğitim görmüş. Okula uyum sağlamakta zorlanmış. Sonra Harvard’da filan okumuş. Başkan Yardımcılığına adaylığını koymuş, kazanamamış, ertesi yıl çocuk felcine yakalanıp bacaklarını feda etmiş olan FDR, Birleşik Devletler’in fiziksel engelli tek başkanı. Büyük Buhran döneminde görev başına geliyor ve II. Dünya Savaşı boyunca da ABD Başkanı olarak kalıyor. Savaşın ilk yıllarında tarafsız kalmayı başarabilmiş olmasını belki de Kova burcunun taraf tutmayı sevmeyen hallerine borçludur, bilemiyorum, ama Japonların Pearl Harbour saldırısının ardından savaşa dahil olmuş ABD. Tabii ki o da suikast girişimine uğramış özgür konuşmacılardan biri. Sağ kanadın da solcuların da eleştirilerine hedef olmaktan kurtulamamış. Zaten geleneği bozup üçüncü kez başkanlığa aday olması ya da II.Dünya Savaşı sırasında aldığı kararlar nedeniyle yeterince kızmışlar da, bir de iş çevrelerini desteklemeyen politikalarıyla, savaş çığırtkanı olmakla, faşistlikle, Yahudilere yardım etmekle, Stalin’e yakınlığıyla, diktatörlüğe doğru gidişiyle ve benzeri çeşitli durumla tepki toplamış Bay Başkan. ‘Four Freedoms Speech’ olarak bilinen ünlü konuşmasında, dünya üzerindeki her bireyin yararlanması gereken dört temel özgürlük hakkından bahsetmiş, “insanlar sadece ekmek yiyerek hayatta kalmazlar” demiş, ancak bu konuşması da tepki çekmiş.

Küçük yaşta ideallerini önüne koyup ömrünü bu doğrultuda yaşayan birçok Kova insanı örneği var. Yaşı oldukça küçük dansçılar var mesela. Ve tabii iyi tanıdığımız ünlülerin yaşam öyküleri. Öldüğünde İspanya’nın en zengin kadını olan Rosalía Mera, Zara’nın kurucusu. Okulu bırakıp kıyafet mağazalarında çalışmaya başladığında yaşı 11. Kocasıyla açtığı ilk mağazalarında moda ürünleri taklit edip ucuza satma stratejisini uyguluyarak bu günlere geliyor. Modayı pek sevmedikleri, kendi tarzlarını yarattıkları söylenir Kovaların ama zaten daha çok kafayı kullanmış Rosalía.

Küçük Kararlı Kovalardan biri de Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari. Araba yarışçısı olmaya daha on yaşındayken karar vermiş.

Bedenlerine ve spora da değer veriyor Kovalar. Rus balerin Anna Pavlova, Michael Jordan, Richard Hamilton, Steve Nash, Vlade Divac, Naim Süleymanoğlu, Rumen futbolcu Hagi, Xavi Hernández, Cristiano Ronaldo, Arda Turan, Kaleci Buffon, Neymar, Suárez ve şu an politikacı olan Brezilyalı Romário bu burca mensup sporcu isimlerden bazıları. Yoğun kafalarını biraz rahatlatabilmek için genelde spora gereksinim duymaları normal ama zaten kendine bakan kişilerdir Kovalar. Hassas bir metabolizmaya ve tüm iyimserliğine inat sinirsel dertlere sahip olabilir. Ama bir sıkıntısı olduğu anda ilgilenir, ertelemez. Formuna özen gösterir (Operasyonla barışık olduğunu anlamak için Ajda Pekkan’ın Kova olduğunu söylemek yeterlidir sanırım). Girdikleri ortamda fark edilirler.

Kavuşmaya çalıştığı ideal dünyasını yaratıcılığıyla biçimlendirip gözlerimizin önüne seren Kovalar var sonra. 20 Ocakta doğduğu için emin olamadığım Fellini’yi saymasak bile Alan Parker, Ertem Eğilmez, Nuri Bilge Ceylan, Ferzan Özpetek, Franco Zeffirelli, John Ford var. (Bu yazının oluşmasını sağlamış blog arkadaşımın kaliteli bir film izleyicisi olmasına ve sağlam önerilerde bulunan seçkiler yayınlamasına şaşırmadım.)

Sadece yönetmenler değil tabii onlarca oyuncu da var Kovaların çekim gücü yüksek kişiler olduğunun da kanıtı olan: John Travolta, Nastassja Kinski, Nick Nolte, Paul Newman, Clark Gable, Charlie’nin Meleği Farrah Fawcett, James Dean, Tom Selleck, Burt Reynolds, Zsa Zsa Gabor, Kim Novak, Mia Farrow, Gazanfer Özcan, George Kennedy, Matt Dillon, Jack Lemmon, Gene Hackman, Engin Günaydın, Lou Diamond Phillips, Ashton Kutcher, Cybill Shepherd, Chita Rivera, Sherilyn Fenn, Morgan Fairchild, Mathilda May, Taylor Lautner, Elijah Wood, Cihan Ünal, Jennifer Aniston benim tanıdıklarım.

Müzik dünyasından bazı isimler de şöyle: Mozart, Schubert, Felix Mendelssohn, Kitarō, birçok ünlü filmin müziklerini bestelemiş John Williams, Bob Marley, Axl Rose, Alice Cooper, Metallica’nın Cliff Burton’ı, Shakira, insan hakları üzerine yaptığı çalışmalarla da bilinen müzisyen Peter Gabriel, Loreena McKennitt, Yoko Ono, Alicia Keys, Natalie Cole, Phil Collins, Sheryl Crow, Bobby Brown, Sean Kingston, Don Omar, Ice-T, Robbie Williams, Justin Timberlake, Lisa Marie Presley. Türk olarak da Okay Temiz, Nazan Öncel, Mazhar Alanson, Ajda Pekkan, Serdar Ortaç, Candan Erçetin, Emre Aydın, Aylin Aslım, Hakan Peker, Soner Arıca, Gökhan Tepe, Harika Avcı, Lerzan Mutlu, Atilla Taş, Ajdar, Aysel Gürel, Mehmet Ali Erbil ve hatta Adnan Oktar da kova burcuna mensup.

Mesleği ne olursa olsun, fikirlerini dile getirişiyle bildiğimiz ve hatta bu yüzden başı derde girmiş birçok tanıdık isim var değil mi listede? Kimi zaman ne diyeceğini ve nasıl hareket edeceğini kendisi bile kestiremeyen, yaptıklarına bazen kendi de şaşan Sevgili Kovalar, fırtınalarla dolu yaşantınızda mutluluğunuz, çok sevdiğiniz dostlarınız, başarılarınız ve özgürlüğünüz eksik olmasın. İyi ki varsınız.

******************

KAYNAKLAR:
www.famousbirthdays.com
www.forbes.com/sites/clareoconnor/2014/01/31/10-things-you-didnt-know-about-microsoft-billionaire-paul-allen-seattle-seahawks-owner/2/#d601dc2528a6
www.washingtonexaminer.com/remember-dick-cheneys-words-on-muslim-ban/article/2613309
underthinkers.paulallen.com

FOTOĞRAFLAR: dailymail.co.uk (BBC), amazon.com, youtube.com, halter.gov.tr, rtve.es (Reuters), indianexpress.com (Reuters), nbcnews.com (AP), gazettereview.com, pilotafrica.com, stylemagazin.hu