Etiketler

,

Meşhur KL08 belediye otobüsüne binilerek kent bir uçtan bir uca geçilir ve turistik anlamlandırmanın yanı sıra hızlı bir şekilde sosyolojik inceleme de yapılır.

2015 ve 2016’da Türkiye’nin en iyi üniversite radyosu oscarını alan 91.3 Akdeniz Üniversitesi Radyosu dinlenir.

Antalya Müzesi, Soba Müzesi, Oyuncak Müzesi, Uluslar arası Kum Heykel Festivali, Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Deniz Biyolojisi Müzesi gibi birbirinden değerli müzeler ziyaret edilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bence Türkiye’nin en iyisi olan Hayvanat Bahçesinde ferahlanır.

Dünyanın güneş enerjisi kullanarak en çok elektrik üreten spor tesisinde Antalyasporun bir maçı izlenir.

AntRay artık daha uzak noktalara ulaştırıyor diye sevinilir ama Nostaljik Tramvay da deneyimlenir.

Yaylalardan birinde yağlı güreş etkinliğine katılıp yörüklerle bir gün geçirilir.

Yaz ortasında Kar Dünyası’na gidip buz tutulur.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Feslikan Yaylasının muhteşem havasına eklenmiş kekikli kuzu kokuları eşliğinde Antalya manzarası seyredilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Benim gibi dışarıda yapılan köfteyi beğenmeyen bir insanın bile müptelası olduğu ‘köfte-piyaz’ çılgınlığı yaşanır. Antalya’da piyaza tahin konur ve iyi yapan bir yerde tadından yenmez. Siz de haşlanmış yumurtayı sevmiyorsanız piyaza konmamasını hatırlatmayı unutmayın. Benim şimdiye dek denediklerim arasından lezzetini doyulmaz bulduğum köfte-piyazcılar, Piyazcı Sami ve Piyazcı Mustafa.

Başta Hatay mutfağı olmak üzere çeşitli kentlerin damak tadı deneyimlenir. Örneğin Veziroğlu Ocakbaşı’nda bir Urfa sofrasına kurulup kendinden geçilir, nefis ayranıyla ferahlanır.

Şemsiyeli Sokaktan geçilir.

Antalya Kültür Sanat binasında dünyaca ünlü sanatçıların sergileri gezilir.

Kale Kapısından geçilip tarihi saatin yanında selfie çekildikten sonra kale içine girilir ve eski kentin tüm sokakları alt-üst edilir. Kesik Minare, Yivli Minare, Karatay Medresesi, Hıdırlık ve Kilise zorunlu olarak görülür.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir günde asla bitirilemeyecek gizeme ev sahipliği yapan kale içinden çıkarken Üçkapılar (Hadrian Kapısı) kullanılıp aniden Cumhuriyet Türkiyesinin palmiyeli bir bulvarına (Atatürk Caddesi) geçiş yapılır. Akdeniz’e has havasındaki keyifli ama kendince kalabalık cadde salına salına yürünür, arkasında yarattığı trafiğe bakmaksızın rahat, şıkkıdı şıkkıdı turist gezdirerek vatani görevini yerine getiren faytonlar izlenir. Fayton arkasından nostaljik tramvay geçerken fotoğraf çekmeye çalışılır. Kenti Romalılarla paylaştığınız izlenimi veren heykellerle şakalaşılır.

 

Atatürk Caddesi’nin Işıklar’la kesiştiği noktada kucağını açmış bekleyen Atatürk Evi ücretsiz olarak gezilir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Falezlerdeki piknik masalarından birine yayılıp tüm gün pineklenir. Merdivenlerle sorununuz yoksa bilmemkaç basamak inip yüzülür ve tekrar yukarı çıkıp pineklemeye devam edilir.

Yürüyüşseverseniz Düden Park’tan yani Antalya’nın doğusundan batısına (Konyaaltı) kadar yürüyüşe uygun alan var. Bu alanda karşınıza çıkabilecek birbirinden ilginç ve içten karakterle sohbet edilir, bir ağaç gölgesine uzanarak kitap sevdalısı simit satıcısı kadınların paylaşıma sunduğu kitaplara göz atılır.

Sahaflar Sokağı (25.Sokak) arşınlanır, eski kitap kokuları solunur, kitap üstü kedileri sevilir.

Bakkaldan yiyecek-içecek alınıp Konyaaltı’ndaki banklarda oturulur, binasız boşluk seyredilir.

 

Doğudaki Kundu plajlar bölgesinde bir gün geçirilerek Konyaaltı plajıyla karşılaştırılır. Kunducu musunuz Konyaaltıcı mı, karar verilir. Bu arada hazır bu tarafa gelmişken Kelebek Parkı ve Ters Ev ziyaret edilir.

Akvaryuma gidilir.

Salonda gözüne baktığınız halde büyümeyen bitkilerin sokaklarda dev ağaçlar haline geldiğine şaşılır.

 

Bir kart edinerek çok ucuza kiralayabileceğiniz bisikletle Lara’dan Konyaaltı’na kadar mevcut bisiklet yolları değerlendirilerek sahil yolu pedallanır [antbis.com]

 

Kütüphaneler ziyaret edilir, sokak sergileri gezilir, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan etkinliklere katılınır.

Antalya Musiki Derneği’nin çoksesli korosundan Toros Yörüklerine özgü çalgılara kadar rengarenk kültürel mirasın tadına bakılır. AKM’de bu tür konserlerin çoğu ücretsiz.

Antalya’ya özgü ev yapısı çalışılır. İbradı bölgesindeki düğmeli evler daha özel bir itinayla incelenir.

Bir tarafından Likya, diğer tarafından Pamfilya uygarlıklarına beşik olmuş Antalya il sınırlarında yer alan onlarca antik kent gezilir, tarihi incelenerek çıkarımlarda bulunulur, zamanında Perge’ye deniz aracıyla ulaşılabiliyor olması gibi ilginç gerçeklere şaşılır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Civardaki şelale, çay, mağara gibi doğal güzelliklerin tadı çıkarılır.