Etiketler

, ,

Genç bir tanıdığın en sevdiğim kitabı sormasının üzerinden iki gün geçmeden bir wordpress dostumun okumakta olduğum kitabı önerip önermediğimi sorması üzerine ‘Okunması Gereken Kitaplar’ listesi yapmam gerektiği hissine kapıldım.

 

Üniversitede Edebiyat eğitimi almış bir kişi olarak okulda ‘okutulan’ bazı kitaplar hakkında şu an karar vermem çok zor. Yıllarca en sevdiğim yazar Shakespeare oldu. Woolf kankamdı. Brontë’nin ‘Uğultulu Tepeler’ine vurgundum. Bir ben vardım dünyada bir de ‘Mohikanların Sonuncusu’. ‘Godot’yu Beklerken’ ve ‘Döşeğimde Ölürken’ birden doğrulup ‘Silahlara Veda’ edip sevgili Ibsen’i de ardıma katıp ‘Equus’a atlar, ‘Gurur ve Önyargı’yla Ithaka’ya doğru yola koyulurdum.

 

Dolayısıyla listeme 20-25 yıl öncesinden kalan dostlarımdan çok mezuniyetimle başlayan süreçte kendi isteğimle seçtiğim kitapları almaya çalıştım. Zamanında çok severek okumuş olduğum bilgisinden başka pek bir şey hatırlayamadığım kitapları da tekrar okunacaklar listeme aldım. Listeyi kendi kitaplığıma bakarak oluşturduğum için satın alınmadan okunmuş kitapları ve arkadaşlarımca yürütülmüş kitapları yazamamam da normaldir sanırım. Elimde kalanları sıralamadan yazacak olursam:

 

George Orwell 1984
Sylvia Plath Sırça Fanus
Patrick Süskind Koku
Franz Kafka Dönüşüm
Fyodor Dostoyevski Suç ve Ceza
Fyodor Dostoyevski Ecinniler
Jean-Paul Sartre Sözcükler
Cengiz Aytmatov Cemile
Miguel de Cervantes Don Quijote
Dino Buzzati Tatar Çölü
William Golding Sineklerin Tanrısı
Bertrand Russell Mutlu Olma Sanatı
Zülfü Livaneli Son Ada
Zülfü Livaneli Serenad
Cemil Kavukçu Gamba
Yaşar Kemal İnce Memed
Homeros Odysseia
Richard Bach Martı
Sadun Boro Pupa Yelken
Wladimir Bartol Alamut
Yılmaz Karakoyunlu Salkım Hanım’ın Taneleri
Pascal Mercier Lizbon’a Gece Treni
Ece Temelkuran Düğümlere Üfleyen Kadınlar

 

Orhan Kemal ve Fakir Baykurt’un yazdığı her şeyi önerdiğim için listeye alamadım. Sabahattin Ali ve Cemil Kavukçu’nun da tüm öykülerini büyük bir beğeniyle okurum. Dostoyevski tarafından yazılmış her şeyi okuyun derim ama özellikle ‘Suç ve Ceza’ ile ‘Ecinniler’ini tek geçerim. Biyografi okumaya bayıldığımdan herkesin yaşam öyküsünü okuyabilirim: Müzeyyen Senar, Obama, Halide Edib, okyanuslara açılan denizciler, tanıdık-tanımadık herkesin hayatından öğrenilecekler var. Çocuk kitapları okurken bambaşka dünyalara dalarım. Exupéry’nin ‘Küçük Prens’i her yetişkinin favori çocuk kitabıdır. Can Dündar kitapları belgesel nitelik taşır. Cemal Süreya ve Nazım Hikmet şiirleri ile Hayyam’ın dörtlüklerinin okunması şarttır ama Türk edebiyatında daha nice değerli dizeler vardır. Birini okusak ötekinin hatırı kalır. Okuma zamanı gelen yazar listesini burada bırakır.

Reklamlar