Etiketler

,

1882’de doğup 1941’de ölmüş ünlü İngiliz yazar Atatürk’le aynı dönem dünyada bulunmuştur. Kendisi de tanınmış bir yazarın kızı olan Virginia 13 yaşındayken annesini, 22 yaşındayken babasını kaybetti. Okula gönderilmemiş olan Virginia’yı babası eğitti. Babasının ölümünün ardından Bloomsbury’ye taşınan genç kadın hayatına yön veren özgürlükçü bir grupla tanıştı ve parçası oldu. Her konuda olduğu gibi cinsel konularda da özgürlüğü benimseyen bu grupta doğal olarak eşcinsellik de yer alıyordu. Ertesi yıl profesyonel yazı hayatı başladı.

1912’de evlenen Virginia özellikle cinsellik konusunda mutsuzdu ama O’na tam destek çıkan eşi Leonard ile hiç ayrılmadılar. Kocası kendisi için bir basımevi kurdu (The Hogarth Press – 1917) ve Virginia’nın eserlerini yayınladı. İlk romanı “The Voyage Out” (Dışa Yolculuk) 1915 yılında yayınlandı. 1919’da çıkan ikinci kitabı bilinç akışı tekniğiyle kaleme alınmış gerçekçi bir romandır. Bunu diğer başarılı romanları takip etti.

Virginia 1922 yılında katıldığı bir yemekte Vita Sackville-West adlı yazar ile tanıştı ve Vita’ya üzerinde çalıştığı kitabı kendi yayınevlerinde basmayı teklif etti. Bu şekilde başlayan dostlukları üç yıl içinde ilişkiye dönüştü. Aristokrat bir aileden gelen Vita’nın kocası da biseksüeldi. Bu ilişkinin Virginia için önemini görebilen eşi Leonard da ses çıkarmayınca tutkulu beraberlikleri bir süre devam etti ancak Vita sık yolculuk eden genç bir kadın olduğu ve başka kişilerle de görüştüğü için kıskançlık problemleri baş gösterdi. 1925’te başlayan ilişkileri 1927-28 gibi bitti. O süre içerisinde Virginia Vita’ya en güzel aşk mektuplarını yazdı. Hatta 1928’de yayınlanan muhteşem eseri “Orlando” için Vita’nın oğlu ‘dünyanın en uzun ve büyüleyici aşk mektubu’ tanımlamasını yaptı.

Virginia Vita’ya son mektubunu intiharından birkaç ay önce yazdı. Savaş yıllarının üzerinde yarattığı sıkıntı yetmiyormuş gibi bir de ‘yeteneğini kaybettiğine olan inancı’ baş gösterince Virginia cebine doldurduğu taşlarla nehir sularına karıştı.

Modern hareket için önemli bir karakter olan ve romanın gelişimine büyük katkıda bulunan Virginia’nın mektupları gibi günlükleri de özeldir. Sözleri ise yıllardır kullanılagelmektedir:

Özgürlüğün tadına varmak için kendimizi kontrol etmek zorundayız

Atılgan yaşamasak, tekenin sakalına yapışmadan, uçurumların kenarında tir tir titremeden o zaman hiç depresyona girmezdik, bundan kuşkum yok; ama içi geçmiş, kaderci, yaşlanmış insanlar olup çıkardık o zaman.

Zarar yok, hayal kırıklığı en dizginleyici tedavi benim için.

İnsanlar olgunlaştıkça taraflara inanmayı bırakırlar.

Hayata neyle başlarsan başla, sonunda gurur ve aptallık kalıyor elinde!

Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!

Onedio – Woolf Sözleri