Etiketler

Datça 5

Datça’dan ayrılma zamanı. Pazardan aldığımız bütün renkleri ve kokuları arabaya yükleyerek yola çıktık.

Saatler süren Datça-Ankara yollarına vurmadan önce yapmak istediğim son bir şey vardı: Olive Farm’ı görmek.

OlFar

Olive Farm 350 bin metrekareye yerleşmiş bir zeytin ağacı bahçesi. Birleşik Devletler’e dünyanın en kaliteli zeytinyağını göndermek isteyen bir Amerikalı tarafından 1995’te kurulmuş ve on yıl sonra satılmış. Bizim gibi işiniz aceleyse ağaçların arasından dümdüz devam edip yolun sonundaki satış mağazasına da gidebilirsiniz, arabadan inip zeytin ağaçlarının arasında gezintiye de çıkabilirsiniz. Hatta Olive Farm of Datça Guesthouse’da kalmak da olası. Ya da sadece bahçesinde yemek yemek.

 

Paraya para dememek niyetiyle başlatılmış da olsa bu kadar geniş bir alandaki zeytin ağaçlarının (ve diğerlerinin) korunmasını sağlayarak doğamıza katkıda bulunan Amerikalıya dua etmemek imkansız. Bize kalsa her yerleri kesip bina dikeceğiz. Burada yer alan olağanüstü oluşum gösteriyor ki doğal olanı katletmeden de paranızı ikiye, üçe, beşe, ona katlamanız mümkün ey mal-mülk sahipleri! Zeytin ağaçlarının en küçük parçası bile işlenerek paraya dönüştürülüyor. Aynı alanda üretilen doğa ve zeka harikası ürünler yanındaki satış mağazasında halka sunuluyor. Güleryüzlü hanımefendi zeytin yağları hakkında tek tek bilgi veriyor, tattırıyor, tüm içtenliğiyle size yardımcı olmaya çalışıyor. Zeytin bağlantılı olduğunu bildiğimiz sabun, krem gibi ürünlerin dışında başka yan ürünlerle de tanışıyorsunuz, incir, kekik, fesleğen sirkesi gibi değişik ürünlerle de. Sadece dekorasyonundaki ayrıntıları incelemek için bile girilebilecek bir mekan. Çıkınca mutlaka hakkında bilgi de yazılmış numune zeytin ağaçlarını bir inceleyin ve kutup ayısına benzer köpekleriyle oynayın.

 

Mağazadan çıkınca sağa doğru Kızlan’a giden tali yol görünce tabii ki hemen oraya daldık ve papatyaların arasından vardığımız köydeki eski sinemaya bir kez daha göz süzerek ana yola çıktık. Vakit olsa bunların hepsi yürüyüş rotasına dönüşecek güzellikte görüntüler.

 

Ve gerisi… 700 kilometre… Yine görüşmek üzere Datça! Bir haftalık tatil yetti mi sana? Tabii ki asla… Geri kalan koylarla kucaklaşmaksa kaldı sonraki baharlara 🙂

 

Yapılacaklar Listesi 2:

– Domuzbükü yürüyüşü
– Knidos gezisi
– Yazıköy’e giderken yol üstündeki Ali Somer Knidia Çiftliği’ni ziyaret
– Periliköşk’ü bulma
– Garaville tadımı
– Fevzi’nin Yerine gurme tur
– Kabak çiçeğine sarılı karidesle tanışma
– Emecik
– Körmen
– Simi
– ve diğerleri…

 

Datça hakkında yazılmış ama benim sonradan gördüğüm diğer web sayfaları:

Löplöpçüler
Datça.com.tr
Datça Rehberi
Gezimanya

SON